sobota, 27 października 2012

Zupa dyniowa - bez mleka

Na wstępie przepraszam - nie będzie zdjęcia gotowej zupy - bo za pomniałam.. no sierota i tyle. Robiłam wcześniej zdjęcia samej dyni - więc będzie tylko sama dynia. Jak będę jeszcze robić, to może dorzucę...

Przepis na zupę mam z zeszytu, w którym zapisywałam różne przepisy od różnych ludzi/przeczytane w necie/zasłyszane.. .Więc niestety nie znam źródła. Wg przepisu zrobiłam pierwszą zupę. Było tak jak trzeba, dynia była smażona z ziemniakami, dopiero później gotowana. A później? Później przyszły dzieci i postanowiłam zupę robić troszkę bardziej na sposób zdrowy. Więc teraz patelnia raczej służy do wymieszania dobrego składników i ew podsmażenia wcześniej czosnku. Tak..

Ta zupa to jest pierwsza potrawa, którą w swoim życiu z dyni zrobiłam. I co lepsze wyszła dobra - na tyle, że jak tylko przychodzi sezon na dynię, to o niej marzę i jest co i raz na naszym stole. :) Polecam wszystkim miłośnikom dyni i nie tylko :)

A teraz przepis.

Składniki (na wywar z warzyw):
  • 3 marchewki,
  • pietruszka
  • cebula
  • 2 pałki selera naciowego
  • 1 litr wody
  • przyprawy (sól, pieprz, ziele angielskie, 2 ziarna jałowca, liść laurowy, estragon, oregano, lubczyk, majeranek...)
Pozostałe składniki:
  • 1 marchewka (chyba, że mamy z wywaru)
  • 0,5 kg ziemniaków
  • 0,5 kg pieczonej dyni lub puree
  • cebula (chyba, że mamy z wywaru)
  • 2 ząbki czosnku
  • 5 łyżek oliwy z oliwek
  • przyprawy (poza tymi z wywaru: łyżka cukru, curry,, ew natka pietruszki)
  • ew śmietana do podania
Wykonanie:
(Piszę wykonanie wraz z robieniem wywaru - bo jednak zdecydowaną rzadkością jest dla mnie posiadanie samego wywaru....Jak ktoś ma wywar, to może sam ów wywar wlać do garnka i w nim zagotować ziemniaki i dodatkową marchewkę - cebulę można podsmażyć albo ugotować -co kto woli.)

Marchewkę , ziemniaki, pietruszkę, seler - obieramy i w całości wkładamy do garnka z wodą, do tego dodajemy cebulę - najlepiej od razu pokrojoną. Wsypujemy przyprawy (te z listy "wywar") i gorujemy ok 30 minut. Uwaga - o ile ziele angielskie, jałowiec i liśc laurowy muszą się gotować od początku, tak estragon, oregano, lubczyk i majeranek dobrze dodać tak na ostatnie 10-15 min gotowania. W zupełności wystarczy.


Jak już wywar jest gotowy ,to na rozgrzaną patelnię z oliwą wrzucamy obrany i pokrojony czosnek. Dajemy mu z 5 minut na podsmażenie się a następnie dodajemy dynię i ziemniaki (ziemniaki dobrze troszkę pokroić). Na malutkim ogniu dajemy warzywom ok 5 minut na to by przeszły smakiem i zapachem czosnku i oliwy. W tym czasie z wywaru wyjmujemy pozostałe warzywa, liść laurowy, ziele i jałowiec. Zostawiamy 1 marchewkę w garnku (przynajmniej ja lubię taki dodatek).

Teraz zostaje już tylko połączenie masy dyniowej z wywarem, doprawienie i zagotowanie. (Moim zdaniem wystarczy zagotować i tyle, już nie ma co dłużej zużywać gazu/prądu).

Można podawać ze śmietaną, ale nie trzeba. Ja lubię bez.

Smacznego.



Dyniowe przysmaki Zimowa zupa krem

6 komentarzy :

  1. O, to ja intuicyjnie bardzo podobnie robiłam zupę z dyni :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :) nie zdziwię się jak powiesz, że wyszła pyszna - z tego co znam Twoją intuicję, to taka właśnie musiała być:)

      Usuń
  2. Ja jakoś nadal nie umiem uwierzyć że cokolwiek z dyni może byc smaczne poza dynią marynowaną. i boję się spróbować...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ja z kolei nigdy nie jadłam marynowanej, więc nie potrafię porównać..

      Usuń
    2. A ja marynowanej akurat nie lubię ;)

      Usuń
    3. Anonimowy uwierz,z dyni wychodzą pyszne potrawy,wszystko kwestia i doprawienia i doboru składników.Dynia podobnie jak cukinia,bakłażan i patison w naszym kraju niestety jest niedoceniana.Bo to są warzywa raczej bez smaku same w sobie a jak się odpowiednio doprawi i przyrządzi to pychota.
      Piszę to ja ,nie jakaś kucharka,czy wielka miłośniczka gotowania potrafiąca zrobić mnóstwo rzeczy.Lubię gotować,jednak wiele nowych potraw próbuję robić z przepisów i daje mi to wielką frajdę.
      Co do dyni to bardzo lubię prosty kompot z dyni za ciekawy i niebanalny smak.Pyszna jest też zapiekana z dynią mielonym ,pomidorami,papryką będę już ją robić trzeci raz na przestrzeni dwóch tygodni odkąd ją pierwszy raz zrobiłam .
      Polecam też szybkie do zrobienia placuszki z dyni i marchewki.
      No i nadal dopóki dynia jest jeszcze osiągalna będę robić z niej nowe dla mnie potrawy,zachęcam i smacznego.
      Ewa

      Usuń