sobota, 15 września 2012

Sok z buraka na przeziębienie


Wielkimi krokami nadciąga jesień. Moje dzieci już na to wpadły - i czem prędzej załapały jakieś katary. Aaaaby nie przerodziło się to w standardowe zapalenie oskrzeli lub inne tego typu doległości, stosuję przeróżne pro-zdrowo-żywnościowe zagrywki. (Tak tak. cała idea jest taka by nie ładować w dzieci za dużo leków...).

I tak, muszę się przyznać do tego, że jestem wyznawcą soku z buraka. Jest on wykrztuśny i wzmacniający (dużo pysznych witaminek). Wierzę w niego, jako w barierę ochronną przeciwko zapaleniom oskrzeli, a jeśli się zaniedbam - jako środek mocno wspomagający wychodzenie z tej choroby. (bo przyznaję, ze zdarzało mi się zaniedbać przeziębienia :(:(:( )
Jak na razie się sprawdza. Teraz dzieciaki mają katar i tylko katar. To u nas sukces.

Przepis jest prosty.

Składniki:
- burak
- marchewka
- kwaśne jabłko

Proporcje "na oko" - tak by było po równo każdego ze składników.

Wszystko trzeba umyć, obrać i wrzucić do sokowirówki. Jeśli warzywa lub jabłko były w lodówce, dobrze jest przed podaniem lekko podgrzać (wstawić kubeczek do ciepłej wody).
Pić od razu po przyrządzeniu (ponoć zawiera jakieś lotne pyszności, które ulatują jak za długo sok stoi).
Nie pić za dużo - ja dzieciakom daję tak +/- 2 łyżki stołowe.
A. No i trzeba go pić przed południem (no tak do 13-15), bo działa wykrztuśnie (widać szczególnie w trakcie zapalenia oskrzeli).

 I jeszcze jedna bardzo ważna uwaga - koniecznie należy chorowitkom dawać bardzo bradzo dużo pić! Bo burak jest moczopędny i dziecku więcej potrzeba picia. Co gorsze, dzieciaki mają w zwyczaju nie mówić, ze chce im się pić, tylko pracowicie marudzą...

1 komentarz :

  1. Fajny pomysł na sok, my zawsze robimy sok z samego buraka, a tu takie fajne dodatki!

    OdpowiedzUsuń