Chleb... pewnie przepis ten nikomu się nie przyda, bo i tak trzeba najpierw zdobyć zakwas. Ale - zapraszam, bardzo chętnie się podzielę.
Postanowiłam wstawić przepis na chleb, bo jest to coś co robię często i jestem z tego powodu niesamowicie szczęśliwa. :) Uwielbiam świeży, domowy chleb!
Składniki dla 3 dużych foremek chleba
(można oczywiście proporcjonalnie mniej lub więcej):
- zakwas - ok 1 szklanka
- 8 szklanek wody - lekko ciepłej (w zimnej nie rozprowadzi się zakwas a i chleb może nie chcieć rosnąć)
- 8 szklanek mąki pszennej
- 8 szklanek maki żytniej
- 8 płaskich łyżeczek (do herbaty) soli
Można zastąpić 1 szklankę mąki (którejkolwiek) mąką razową lub graham.
Przygotowujemy foremki smarując je masłem i obsypując np. sezamem, pestkami dyn, ziarnami słonecznika dla smaku lub po prostu otrębami.
Składniki mieszamy (jest to rzadka breja) i rozkładamy do foremek oraz dodatkowego słoiczka (jako zakwas na przyszłość) tak, aby wypełniały nieco ponad połowę objętości.
Foremki z ciastem i zakwas przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy w ciemne, ciepłe miejsce na 10 godz. - dobrze jest zostawić to na noc. (aczkolwiek moje doświadczenie też jest takie, że jak za długo rośnie, to gorzej rośnie w piekarniku i większa szansa na zakalec)
Po 10 godzinach:
- zakwas zamykamy w słoiku i do lodówki (może tam być przez 2 tygodnie)
- foremki do pieca o temp. ok 200st. na 50 min. - po tym czasie należy przetrzeć skórkę wodą aby uległa hydrolizie i nabrała połysku
- po 10 min. gotowe - podobno należy sprawdzać czy jest upieczone patyczkiem, który nie powinien sie kleić. Nigdy tego nie robiłam.. przyznaję..
- po upieczeniu chleb należy od razu wyjąć z foremki i studzić -albo na kratce, albo na desce, przewracając raz na jakiś czas z boku na bok - by w miarę równomiernie się studził.
A teraz małe "ps".
- Czy dobrze się upiecze - to zalezy od piekarnika. Moja znajoma piecze z termoobiegiem i teraz jej wychodzi. Ja piekę bez termoobiegu i jest bardzo dobrze. Ważne by piekarnik naprawdę był gorący, jak wstawiamy tam chleb.
- W moim piekarniku czas pieczenia zależy też od ilości pieczonego chleba. Gdy piekę 1 chleb (biorę wszystkiego po 2 nie po 8), to smaruję go po 45 minutach i po kolejnych 5 kończę pieczenie .Gdy zaś piekę 3 chleby (z całej porcji podanej), to pieczenie zajmuje mi raczej 1godz 10 min.
- Bardzo łatwo z tego przepisu zrobić chleb na miodzie: wystarczy na każde 0,5kg mąki dodać2 łyżki miodu. Wychodzi rewelacyjnie!!!
- Bardzo fajnie wychodzi też chleb z "gygami" - czyli z bakaliami. Tu panuje pełna dowolność. Ja polecam śliwki, morele i ziarna słonecznika :)
Cześć Dorotko. Powiedz mi czy do pieczenia takiego chlebka nadaje się forma silikonowa czy lepiej zwykła blaszana? Przywiozłam od mamy zakwas i będę próbować :) Pozdrawiam Justyna B.
OdpowiedzUsuń