czwartek, 25 lutego 2016

Chleb orkiszowy z formy na drożdżach

To się nazywa tytuł, co? Ale pomyślałam, że dobrze jest jak od razu wiadomo z czym mamy do czynienia. Bo ja tam czasem szukam chleba na drożdżach a czasem na zakwasie. Czasem bochenek a czasem forma, no i różne mąki przeszukuję.
Dostałam wór mąki orkiszowej i sprawdzam co będzie jak coś z niej zrobię. Jak na razie mówię, ze jest inna niż pszenna ale bardzo smakowita.
Ten chlebek musiał być na drożdżach, bo niestety nie było czasu na długie wyrastanie zakwasu. Wyszedł bardzo smaczny, miękki, idealnie wilgotny. Może ma ciut za grubą skórkę ale to wystarczy chyba krócej piec. Ale też jest tak, ze niektórzy właśnie taką grubszą skórkę lubią - a jest pyszna :) tylko trzeba mieć mocne zęby.
A, no i rzecz jeszcze konieczna - znalazłam przepis na stronie przepisynachleb


Składniki: 

  • 500 g mąki orkiszowej
  • 30 g świeżych drożdży / 7g drożdży suszonych
  • ew. 2 łyżki ciepłego mleka (do rozrobienia drożdży)
  • 1 łyżeczka płynnego miodu
  • 2 łyżeczki soli
  • ok 380g letniej wody
  • garść słonecznika
  • garść siemienia lnianego 
  • garść sezamu
  • garść płatków owsianych
  • tłuszcz + ziarna / płatki do wysypania blaszki

Wykonanie:
(Jeśli masz świeże drożdże) W małym naczyniu wymieszać drożdże, miód i ok 2 łyżki ciepłej wody (lub mleka). Odstawić na chwilkę w ciepłe miejsce.
Do miski wsypać mąkę, sól, ziarna oraz płatki owsiane, dolać zaczyn (przy drożdzach suchych wystarczy wsypać drożdże i miód bezpośrednio do mąki) oraz ciepłą wodę. Całość porządnie wymieszać. Można troszkę wyrobić. Powinna powstać gęsta, ale jednocześnie lejąca się masa.
Odstawić na ok 1/2 godziny do wyrośnięcia w ciepłe miejsce (albo do czasu, gdy podwoi swoją objętośc).
Po tym czasie jeszcze raz wymieszać, przelać do wysmarowanej tłuszczem i posypanej ziarnami blaszki. Odstawić jeszcze na ok 15 minut.
Piec rozgrzać do 200st (góra dół) i piec do 40 minut, po tym czasie chleb wyjąć i jeszcze 10 minut piec na kratce.
Prawdopodobnie można chleb piec krócej. Ale to już zależy od piekarnika. Mówią, ze chleb jest gotowy, gdy postukany od dołu wydaje głuchy dźwięk .

Zanim pokroicie, poczekajcie aż wystygnie!
Smacznego








2 komentarze :

  1. Coraz częściej spotykam przepisy z wykorzystaniem mąki orkiszowej. Jest zdrowsza od pszennej, ma fajny orzechowy posmak, a wypieki z niej są świeże przez dłuższy czas. Świetnie nadaje się zarówno do pieczywa, jak i do wypieku ciastek i ciast. No a ten chlebek wygląda bardzo apetycznie i jak dla mnie, skórka jest w sam raz (im grubsza tym lepsza). Bezwzględnie muszą wypróbować przepis, bo jednak domowe pieczywo nie ma sobie równych i praktycznie znika niemal od razu po wyjęciu z piekarnika : )

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń